2024 Yılı için tapu harcı

Emlak Rehberi, 2024 yılı Tapu Harcı ne oldu acaba ?..

Emlak Rehberi, 2024 yılı Tapu Harcı ne oldu acaba ?..

2024 Yılı için tapu harcı (masrafı) ne kadar oldu? Emlak rehberi sizin için bu soruların yanıtlarını detay ve ayrıntıları ile birlikte derledik.

Tapu devir işlemleri, insan yaşamının önemli bir parçasını oluşturur. Pek çok insan bir şekilde tapu devir işlemlerini gerçekleştirme gereksinimi duyabilmektedir. Bu durum kişileri konu hakkında bilgi sahibi olmaya yöneltmektedir. 

Tapu Devir Ücreti Nedir?

Gayrimenkul (konut, arazi, arsa, işyeri, arsa vb.) satış işlemleri esnasında hem alıcı hem de satıcının devlete ödediği tapu devir ücretlerinin varlığı söz konusudur. Tapu devir ücreti veya diğer adıyla tapu harcı satışı devri gerçekleştirilen gayrimenkulün tapu dairesinde gösterilen bedelinin %4’ü olarak hesaplanır.

2024 Yılı Tapu Harcı (Masrafı) Ne Kadar Oldu?

İş yeri ve konut almak isteyen kişileri en fazla düşündürmekte olan konuların başında tapu harcı (masrafı) gelmektedir. Konut alma arzusunda olan bireyler 2024 yılında tapu harcı (masrafı) ne kadar? Sorusunun yanıtını büyük bir ciddiyetle araştırmaktadır. Tapu harcı bütün gayrimenkul unsurları için tapuda beyan edilmiş durumda olan satış tutarının % 2 oranındadır. Diğer bir ifade ile ilgili gayrimenkulün tapuda beyan edilmiş olan ücretinin yüzde 4'ü kadar ödenme durumu söz konusudur.

Gayrimenkul alım satım sürecinde tapu harcının haricinde bir de 2024 yılı için ortalama 1.300 TL tutarında döner sermaye kaleminin de tahsil edilme durumu söz konusudur. Ancak bu oran gayrimenkulün bulunduğu yere göre değişmektedir. Tapu harcının (masrafının) nasıl hesaplanacağı da ayrı bir merak konusudur. Tapu harcının yüzde 2'sini alıcı diğer yüzde 2'sini ise satıcı ödeyeceği duruma göre hesaplama yapılacak olur ise, tapuda 100 bin lira satış tutarı beyan edilmiş olan bir gayrimenkulün 2 bin lira olan kısmını alıcının, diğer 2 bin liralık kısmının da satıcının ödemesinin gerekliliği söz konusudur. Yani toplam olarak yüzde 4'e denk gelmekte olan 4 bin liralık ödeme yapılmasının gerekliliği söz konusudur.

Haber Yorumları