Devremülk cayma bedeli devremülk sözleşmeleri.. acilensatilik.com a Hoş geldiniz

Devremülk cayma bedeli devremülk sözleşmeleri..

Devremülk cayma bedeli devremülk sözleşmeleri..

Devremülk Cayma Bedelleri ve İadeler

Tüketicinin cayma hakkını kullanması ve noter aracılığıyla iletmesi durumunda, sona eren devremülk cayma işleminde; tüketiciye ödediği tutar iade edilir. Tüketiciyi borç altına sokan her türlü belge iptal edilir. Tüm belgeler, ödeme iadesi 14 gün içerisinde tüketiciye geri verilir.

Devremülk cayma bedeli devremülk sözleşmelerinde belirlenen tutar, toplam ödenen tutar veya taksitli ödemelerde verilmiş peşinatlar gibi tüm ödemeler, tüketiciye verilir. Senetler, borç belgelerinin tamamı iptal edilerek tüketiciye iletilir.

Devre Tatil ve Uzun Süreli Tatil Hizmeti Sözleşmeleri Yönetmeliği’nin 13. Maddesinde belirlendiği gibi, satıcının tüketiciye her ödeme gününden en az 14 gün içerisinde yazılı olarak, kalıcı veri saklayıcı ile bildirimde bulunması gereklidir. Tüketici sözleşmede yer alan ve cayma işlemi ile belirlendiği gibi, cezai şart olmadan sözleşmeyi feshedilebilmektedir.

Devremülk Cayma Süreleri

Kanunlara göre belirlenen devremülk sözleşmesi cayma hakları; 6502 sayılı yasa 50/ 6. maddede belirlenmiştir. Uzun süreli tatil hizmeti sözleşmeleri yönetmeliği 7. maddeye göre düzenlenmiştir. Devremülk satın alımlarında tüketici 14 gün içerisinde cayma hakkına sahiptir. Herhangi bir gerekçe göstermeksizin veya herhangi bir ceza olmaksızın, tüketici devremülk satın alma işleminden cayma hakkına sahiptir.

Ön Ödemeli Devremülklerde Cayma Hakları

Ön ödemeli devre tatil satın alımlarında, tüketicinin devir veya teslim tarihine kadar, herhangi gerekçe göstermeksizin cayma hakkı vardır. Sözleşmeden dönülmesi durumunda satıcı, sözleşme bedelinin yüzde 2’si kadar tazminat talep edebilir.

Satıcı, yükümlülüklerini yerine getirmezse tüketiciden bir bedel talep edemez. Sözleşmeden dönülmesi durumunda, tüketiciye iade edilmesi gereken tutar ve tüketiciyi borç altına sokan her türlü belge, dönme bildiriminin satıcıya ulaştığı tarihten itibaren en geç 90 gün içinde tüketiciye geri verilir. 

Devremülk cayma bedeli, ön ödemeli devre mülklerde, belirtildiği şekilde sağlanır. Devir ve teslim süreleri belirlenen sözleşme tarihi itibariyle, 36 ayı geçemez.

Haber Yorumları